nettepet kategoriler
nettepet user

CİNS
ŞEHİRLER

Ragamuffin Kedi Cinsi

12 Nisan 2021
Ragamuffin Kedi Cinsi

Dev kedi cinsleri arasında yer alan ve vücut büyüklüğü ile dikkatleri üzerine çeken Ragamuffin kedi ırkı sevgi dolu karakteri ve dost canlısı olma özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ragnoll kedi ırkının bir türü olan Ragamuffin eski bir kedi ırkı değildir. 1994 tarihinde ortaya çıkmış ve kısa süre içerisinde tüm ülkelerde popülerliğini sağlayarak isminden fazlasıyla söz ettirmiştir.


Ragamuffin Kedisinin Özellikleri


Geniş ceviz gibi gözleri ile dikkatleri çeken bu kedi ırkının tüy rengi her renkte olabilir. Ragamuffin yeni doğum yaptığında yavrularının rengi hepsinde beyaz renklidir. Büyüdükçe desenleri değişir ve farklı renge bürünürler. Bu koca kedi ırkı dört yaşından sonra gelişimini tamamlar.


Ragamuffin Kedi Irkının Fiziksel Özellikleri

 

  • Ragdoll kedi ırkı gibi en büyük kedi ırkları listesinde yer alan Ragamuffin kedisi kocaman evcil bir kedidir.
  • Bu kedi ırkının ortalama vücut ağırlığı 5 kilo civarındadır.
  • Ragdoll kedi ırkı gibi en büyük kedi ırkları listesinde yer alan Ragamuffin kedisi kocaman evcil bir kedidir.
  • Bu kedi ırkının ortalama vücut ağırlığı 5 kilo civarındadır. Tüy rengi ise mavi, krem, siyah, kızı, kahverengi, açık kahverengi, çikolata, tarçın, gümüş ve kestane rengindedir.
  • Ragamuffin kedi ırkının tüyleri uzundur ve yumuşaktır.
  • Bu büyük kedi cinsinin vücudu kafalarıyla orantılı şekilde büyüktür, büyük kulaklara sahiptir ve kulakları asık değildir.
  • İnsanları en çok etkileyen fiziksel özelliklerinden birisi ise iri ve anlamlı anlamlı bakan gözleridir. Gözleri insanları anında etkilemektedir.
  • Ragamuffin kedisinin göz rengi ise mavi, turkuaz, yeşil, derin mavi renkleridir.

Ragamuffin Kedisinin Karakter Özellikleri

İRagamuffin kedisi nsanları takip etmeleri ile tanınmaktadır. Evde evcil köpeğiniz varsa uyum sorunu yaşamayacağını bilmelisiniz.  Ragamuffin kedisi çocuklu ve birden fazla evcil hayvan bakan insanlar için en ideal kedi ırkları arasında yer alıyor.


Ragamuffin kedi ırkı insanlara karşı sıcak kanlıdır. Sahibine karşı ise sürekli sevgi dolu olan bu kedi ırkı evde sürekli sahibinin yanında olmayı ister. Sevecen olması ve zeki olmaları ile ön plana çıkan bu kedi ırkı çocuklu aileler için ideal bir kedi ırkıdır. Diğer evcil kediler ile de anlaşma konusunda sorun yaşamazlar.


Çocuklarla iyi anlaşan Ragamuffin kedisi, çocuklarla oyun oynamaya bayılırlar. Sahiplerinin verdikleri komutları harfiyen yerine getirirler, getirme oyununda eğitilebilir ve herhangi bir cisimi sahibine getirmeyi çok severler.nRagamuffin kedi ırkı insanlara karşı sıcak kanlıdır. Sahibine karşı ise sürekli sevgi dolu olan bu kedi ırkı evde sürekli sahibinin yanında olmayı ister. Sevecen olması ve zeki olmaları ile ön plana çıkan bu kedi ırkı çocuklu aileler için ideal bir kedi ırkıdır. Diğer evcil kediler ile de anlaşma konusunda sorun yaşamazlar.


Günlük enerjilerini atmaları için yürüyüşe ya da ev içinde oyun oynamaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Öğrenme yetenekleri yüksek olduğundan ötürü sahipleri ile hangi oyunu oynayacaksa anında adapte olabiliyorlar.


Evde uzun süre yalnız kalmaya pek tahammülleri yoktur. Evde kediniz yalnız kalmamalı, uzun süreli yalnız kaldığında psikolojik sorunlar ortaya çıkacaktır.

Ragamuffin Tarihçesi


Ragamuffin kedi ırkı ragdooll ve cherubim ırklarından türemiştir. 1960 tarihinde Angora, İran ve Birmanya kedilerinin karışımı olan Josephine isimli kedi ile genetik benzerliği bulunmaktadır. Ann Baker isimli kedi yetiştiricisi tarafından standartların dışına çıkılarak bu devasa kedi ırkı oluşmuştur. 1971 tarihinde Uluslararası Ragdoll Kedi Derneği (IRCA) kurulmuştur.


IRCA derneğinden bir grup kedi yetiştiricisi ayrılmıştır. Ayrılan yetiştiriciler ise ragdoll ve cherubim karışımı bu kedi ırkına ragamuffin ismini vermeye karar verdiler. 2003 tarihinde CFA tarafından resmen bir kedi ırkı olarak tanınmış ve 2011 tarihinde şampiyonluk kazanmıştır. Ragdoll ile benzerliğinden ötürü gösterilerde yer alması yasaklanmıştır. Ragdoll kedi ırkından tek farkı ise kürkleri ve renk kombinasyonudur.

Ragamuffin Bakımı


Uzun tüylere sahip olan Ragamuffin kedi ırkı çok fazla tüy dökmez. Uzun tüylü kediler için özel üretilen çelik tarak ile haftada iki kere taramanız yeterlidir. Tüylerini tararken bacakların gövde ile birleşme noktasında yer alan tüylerin dibini dikkatlice taramalısınız. Tüylerde dolanmalar genelde birleşme noktasında dolanır. Genital bölgelerini temizletme konusunda sahiplerine sıkıntı çıkartmazlar. Fakat kuyruk tüylerine kaka yapışır ve kurursa temizleme konusunda zorluk çekebilirsiniz. Bu durumla karşılaşırsanız evcil hayvanlar için özel üretilen ıslak mendiller ya da alkolsüz ıslak mendil ile temizlemeniz daha doğru olacaktır.
Günlük diş bakımını mutlaka yapmalısınız. Diş eti hastalığı olarak bilinen periodontal hastalığı ile yüzleşmemesi için düzenli ağız bakımı yapılmalıdır. Eğer ki kediniz sürekli diş temizliğini yaptırmak istemiyorsa haftada 1 kere diş temizliği yapmanız  yeterli olacaktır.


Bu ırkın tırnakları çabuk büyüyebilir, haftada bir kere tırnaklarını kontrol edin ve uzamışsa mutlaa kesin. Göz çevresinde çapak ya da akıntı görürseniz yumuşak ve hafif ıslatılmış bez yardımı ile göz çevresini temizlemeniz yeterli olacaktır.

Ragamuffin Kedi Irkının Sağlığı


Ragamuffin kedisinin genetik hastalığı bulunmamaktadır. En sağlıklı kedi ırkları arasında yer almaktadır. Çevresel koşullardan ve bakımı iyi olduğunda sağlıklı bir yaşam sürdüreceğinden söz edebiliriz. İri yarı cüssesine istinaden fazla kilolu olmamalıdır, eğer ki fazla yemek yemeye başlar ve aşırı kilo almaya başlarsa mutlaka diyet uygulanmalıdır. Bu sevimli kedi ırkının yaşam süresi 12 yıl ila 16 yıl arasında değişiklik göstermektedir.


İç ve dış parazit aşılarını mutlaka yaptırın. Ara sıra veterinere giderek kan testi yaptırarak kedinizin sağlığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ragamuffin Kedisi Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler


Ragamuffin ırkından sahiplendiyseniz ve bu kedi ırkının dışarıda yalnız bırakmamalısınız. Kedi Federasyonu (CFA) tarafından yapılan araştırmada, doğaları gereğince ragamuffin kedisi dışarıda tehlikelere karşı savunmasız kalacağını iddaa ediyor. Ragamuffin kedisi naziktir, uysaldır ve saldırgan bir kedi ırkı değildir. Herhangi bir sesten kolay kolay etkilenmektedir.
Kucak kedisi olarak bilinen bu kedi ırkını dışarıda yalnız bırakmayın ve yanınızdan ayırmayın.  Yalnız başlarına her zaman tehlikeye maruz kalacaklarını ve psikolojik olarak çökeceklerini de bilmelisiniz. Dışarı çıkarttığınızda ona eşlik edin ve yanınızdan ayırmayın.

 

Haber Yorumları