nettepet
nettepet

Chinchilla

Chinchilla
KediChinchilla kategorisinde 3 ilan bulundu.
 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Cinsiyet

Chinchilla Kedi

Kedi sahibi olmak istiyorsanız Chinchilla kedi tercihiniz olabilir. Bu cins kediyi sahiplenmeden önce özelliklerini bilmeniz ve özellikler neticesinde kediye bakıp bakamama durumunu kararlaştırmanız gerekir. Chinchilla kedi türü hakkındaki tüm detayları hazırlamış olduğumuz Chinchilla kedi sayfasında bulabilirisiniz.

Chinchilla

Chinchilla kedileri İran kedisi türlerinden birisidir. Bu ırkın en önemli özelliği İran kökenli olmasının yanı sıra insanlar tarafından beslenebilme özelliği olan en eski kedi ırkları arasında yer almasıdır. Bu ırkın ilk ortaya çıkış tarihi ise 1882 yılına dayanır. Bu yılda mavi renge sahip olan bir İran kedisi ile Chinnie kedisi çiftleştirilmiş ve ortaya Chinchilla kedi ırkının çıkması sağlanmıştır.

Chinchilla Kedisi Genel Özellikleri 

Melez kedi ırkları arasında yer alan Chinchilla kedisi insanların dikkatini çekecek özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde beslenmek için en çok tercih edilen kedilerden birisi olur. Chinchilla kedisinin genel özellikleri şunlardır;

 • Kedilerin en önemli özelliği tüy renklerinin yavruyken siyah ve koyu renkteyken yetişkinlik döneminde tamamen beyaz hale dönmesidir.
 • Görünüm itibariyle İran kedisini andırırlar ancak tüy yapıları ve gözleri farklarını ortaya koyar.
 • Chinchilla kedileri mavi veya yeşil renkte gözlere sahiptirler. Ayrıca gözleri büyük ve dışarı doğru çıkık şekildedir.
 • Uzun ve ince tüy yapısına sahiptirler. Ayrıca tüyleri oldukça yoğundur.
 • Kedi ırkları arasında orta büyüklükte kabul edilen bir ırktır.
 • Chinchilla kedilerinin ağırlıkları ortalama olarak 3,5-7 kg arasındadır.
 • Kediler genel olarak sessiz hayvanlar olup miyavlamaları diğer ırklara oranla daha azdır.
 • Nazik yapıya sahip kedilerdir.
 • Yavruları en hassas noktaları olup onlara zarar gelmesi durumunda hırçınlaşabilirler.
 • Sahiplerine bağlılıkları çok yüksektir. Bu nedenle sahiplerinin değişmesi onları olumsuz etkiler.

Kedi ırkına ait genel özellikleri bilirseniz eğer sahipleneceğiniz kedi ırkının Chinchilla olup olmadığından emin olabilirsiniz. Bu sayede sahiplenme esnasında ırk karışması yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla ırkında kedi beslemeyi düşünüyorsanız kedinin bakımını aksatmadan yapacağınızdan emin olmanız gerekir. Aksi durumda bakım nedeniyle kedinin rahatsızlık yaşamasına neden olabilirsiniz. Chinchilla kedileri ince ve uzun tüy yapısına sahiptirler. Bu nedenle tüyleri kısa sürede topaklanma yapabilir. Bunun yaşanmaması için kedinin tüylerini her gün mutlaka taramanız gerekir. Taramanın aksaması tüy topaklanmalarına ve kedinin tüy topağı yutmasına neden olabilir.

Chinchilla kedilerinde göz rahatsızlıkları yaygın olarak görülür. Göze yabancı cisim kaçması, gözyaşı ve göz çapakları rahatsızlığın en önemli nedenleridir. Bu nedenle kedinizin göz bakımına özen vermeniz gerekir. Kedinin gözlerinde çapak gördüğünüzde yumuşak bir bez yardımıyla temizleyerek sorun yaşanmasını önleyebilirsiniz. Gözlerin temizliğini ise günde 1 kere veya 2 günde 1 kere şeklinde yapmanız yeterli olacaktır.

Chinchilla Kedisi Beslenmesi

Chinchilla kedisi sahiplenmeyi istiyorsanız beslenme kriterlerini de öğrenmeniz gerekir. Bu kedi ırkını beslemek için tercih edeceğiniz mama kedinin yavru veya yetişkin olmasına göre belirlenmelidir. Yavru kedilerin her mamayı sindiremeyeceklerini bilerek yavrular için üretilmiş mamaları tercih etmelisiniz. Ayrıca kedi için mama seçiminde marka kalitesine de önem vermelisiniz.

Chinchilla kedisi için mama seçimi yaparken yavru ve yetişkin olmasına ek olarak kedinin böbrek rahatsızlığına yatkın olduğunu göz önüne almalısınız. Bu nedenle doğru markayı seçerek kedinizi düzenli beslemelisiniz. Mama seçimi konusunda veterinerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca mamaya ek olarak kullanabileceğiniz vitaminler ve ek gıdalar konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu sayede sahipleneceğiniz kedinin uzun yıllar sizinle kalmasını sağlayabilirsiniz.

Chinchilla Kedi Kaç Yıl Yaşar?

Chinchilla kedileri ortalama 12-15 yıl yaşam sürerler. Bu kedilerin ömürlerinin maksimum seviyede olmaları sağlıklı olmalarına ve bakım nedeniyle sağlıklarının tehlike altına girmemesine bağlıdır.

Yaşam süresinde böbrek rahatsızlıkları, tüy topağı yutma, kardiyomiyopati ve göz rahatsızlıkları büyük etkendir. Bu rahatsızlıkların zamanında teşhis edilmesi ve tedavilerinin zamanında yapılması ile yaşam sürelerinin ortalama üzerine çıkması mümkündür. Chinchilla kedisini sahiplenmek isterseniz bu rahatsızlıklara yakalanmaması adına bakım ve temizliğine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda veteriner kontrollerini zamanında yaptırmalısınız.

Chinchilla Kedi Fiyatı Nedir?

Chinchilla kedi fiyatlarını sayfayı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Chinchilla kedisi için hazırlamış olduğumuz sayfada fiyat konusunda farklılıklar olduğunu görebilirsiniz. Fiyat farklılığında kedilerin yavru veya yetişkin olması, sağlık durumu, satışı yapan kişi ve kedinin soyunun etkisi vardır. Bu nedenle kedi hakkında gerekli bilgileri alarak seçiminizi yapabilirsiniz. Chinchilla kedilerinde görülen ortalama fiyat aralığı ise 700-4500 TL şeklindedir.