nettepet
nettepet

Cavalier King Charles

Cavalier King Charles
KöpekCavalier King Charles kategorisinde 7 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Cinsiyet

 Cavalier King Charles

Sevimli karakteri ile ön plana çıkan Satılık Cavalier King Charles özelliklerinden dolayı tam bir daire köpeğidir. Dışarıdan gelen tüm tepkilere olumlu cevap vermesinden dolayı evli ve çocuklu çiftler kolaylıkla tercih edebilir. Çok sık havlamaz. Çocuklar yanı sıra diğer köpekler ve evde bulunan hayvanlarla da oldukça iyi geçinir. Son derece arkadaş canlısı ve sevecen bir yapıları bulunur. Çevresindeki kişilere karşı hep iyi tutum sergiler. Eğitime açıktır. Sadece tüy dökmeye meyillidir. Bu yüzden en az haftada bir kez fırçalanması gerekir. Gerektiği zamanlarda ve kirlendiğinde banyo yaptırılmalıdır. Rahatlıkla 10-12 yıl yaşayabilir. Yüksek sıcaklıklara karşı hassasiyeti vardır. Bu ırka ait ilanlar için sitemizdeki satıcılarla iletişime geçebilirsiniz.

 

Cavailer King Charles türü ve yapısına göre apartman dairelerinde uyumluluk gösterecek ırklar arasında yer almaktadır. Neşeli tavırlara ve itaatkâr yapıya sahip olan köpeğin kökenleri İngiltere bölgesine dayanmaktadır. Oldukça sevecen ve içgüdüsel olarak duygusal canlılardır. Bakım gibi özellikleri ise oldukça kolay ve zahmetsiz şekilde yapılabilir.

 

Cavalier King Charles karakter yapısı

Cavalier karakter yapısı, genel olarak boyutları ve özelliklerinden ötürü doğal ortamlarda yaşantılarını sürdürmeleri zordur. Apartman dairelerine daha yatkın ve sıklıkla tercih edilen alanlarından birisidir. Karakter yapısı olarak neşeli ve oyun oynamayı aşırı derecede seven yapıya sahiptir. Aynı zamanda akıllı ve duygusal tavırlara çabuk bürünebilen özelliği de bulunmaktadır.

İlgi görmeyi ve sahibine karşı bağlılığını korumayı sever. Eğlenceli aktivitelerden sıkılmadığı gibi çok sık havlama sorunları ile karşılaştırmaz. Tabi bu durumların yanı sıra uyum sağlamaları mümkündür. Ancak bazı durumlarda oldukça inatçı veya çekingen tavırlar sergilemesi mümkündür.

 

Cavalier King Charles Eğitimi

Cavalier king eğitimi karakter yapısına nazaran oldukça akıllı ve eğitime açık köpek türüdür. Ancak duygusal yapıları ve çekingen tavırları bu süreçte ne kadar ılımlı yaklaşmanız gerektiğini gösterecektir. Ona karşı kızılması ve azarlanması moral bozukluğu ya da depresif tavırlar sergilemesine neden olabilir. Bu süreçte en ideal yöntem onunla oyun oynarcasına süreç geçirmektir. Sevdiği oyuncağı ya da yiyecekler ile ödüllendirmenizde fayda olacaktır. Sürecinizi daha hızlı hale getirecek ve aranızda ki bağı kuvvetlendirecektir.

 

Cavalier King Charles Bakımı

King Charles bakımı cüsse ve tüy yapısından ötürü kolaydır. Süreç boyunca huysuz tavırlar sergilemesi pek görülmez. Haftalık periyotlar halinde birkaç defa fırçalanması yeterli olacaktır. Sıklıkla banyo yaptırılması vücut direncinin düşük olmasından ötürü önerilmez. Sadece gerekli süreçlerde yıkamanız yeterli olacaktır.

Bazı kolay hastalıklara yakalanması mümkündür. Bakım sürecinde mitral valf ve siringomyeli (bel kemiği bölgesi) kesinlikle dikkat edilmesi gereken alanlardır. Yapısal olarak zayıf kalmalarından ötürü bu iki rahatsızlığa kolay yakalanmaları kaçınılmazdır. Büyüdükçe kafatasında kapanan bölge oluşumu risk göstermemektedir. Aynı zamanda tırnaklarında birleşik olması yapısına göre normaldir. Sıcak havalarda fazla yorulmamalı ve dikkat edilmelidir.

 

Cavalier King Charles karakter özellikleri

King Charles karakter özellikleri gelişmiş ve sadık canlılardır. Oldukça enerjik yapıya sahip ve egzersiz ihtiyacı duymaz. Oyun oynamayı aşırı derecede sever ve farklı köpek cinsleri ile kolay anlaşır. Aynı zamanda farklı petlerle anlaşması da mümkündür. Korumacı özelliği yoktur, ancak eğitimi oldukça kolaydır.

 

Cavalier King Charles ırkı ve kökeni

King Charles ırkı iki farklı türün çiftleşmesi sonucu ortaya gelen ve melezlenmesi sonucu varlıkları oluşmuştur. Spaniel, pug ve Japon chin ırklarına ait gen özelliklerini barındırmaktadır. Avrupa kıtasında varlıklarının belirginleşmesi ile beraber İskoçya kraliçesi Mary tarafından sahiplenilmiş ve popülerliği artmıştır. O dönemlerde pire mıknatısı olarak kullanılmaya başlanan ve çiftçi köpekleri olarak hayatlarını sürdürmüşlerdir.

Köpek ırkının adını veren ise Kral Charles, aynı zamanda bu tür ile beraber evinde King Charles Spaniel türü köpekle beraber büyümüştür. Bir süre sonra toy spaniel olarak isimlendirmiş ve bu süreci devam ettirmiştir. Köpeklerine karşı bağımlılık duymasından ötürü onunla ilgilendiği için resmi görevlerini aksatması ile bilinmiştir. Parlamento binası başta olmak üzere her yere girişi ise kanunlaştırılmış beyan olmuştur.

Burunları kısaltılan ve yapısal olarak küçültülmeye başlanan köpeklerin ise yaşam standartlarında değişiklikler yapılmıştı. Boyutu ve cüssesi bakımından korumacı yapıya sahip olmayan köpekler, genel olarak görünüşü ile sevilen ırk olmuşlardır. 1920’li yıllarında ise İngiltere de bu ırk ile karşılaşan bir Amerikan vatandaşı ise satın alarak yetiştirmeye başlamıştır. Tanınması ve popülerliğini artmasının en büyük etkenlerinden birisi ise Amerika da bulunan kennel kulübü tarafından sağlanmıştır.