nettepet
nettepet

Rottweiler

Rottweiler
KöpekRottweiler kategorisinde 4 ilan bulundu.
 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Cinsiyet

Yavru Rottweiler ve Genel Özellikleri

Rottweiler ırkını tanımlamayabileceğimiz, bu ırkı nitelemek konusunda söyleyebileceğimiz, göze çarpan ilk özellikler: “sadık, sevecen, kendine güvenen, koruyucu” gibi özelliklerdir demek yanlış olmaz. Rottweiler, Roma lejyonlarının çoban köpeklerinden gelen, güçlü, çalışan ve büyük bir güce sahip bir ırktır. Aile çevresi içinde nazik bir oyun arkadaşı ve koruyucu olan rotvaydır yavruları, dış dünyayı kendinden emin bir mesafeyle gözlemler. Gücü temsil eden bu cins, kötü niyetli kimselerin eline düşerse kimi zaman saldırgan ve yırtıcı olarak lanse edilebilir.

Rottweiler köpekler 19. yüzyılda Almanya' da Romalılar tarafından keşfedilen ırklardır. Bazı kişilerin Rottweiler köpeğinin zekasını ve gücünü keşfetmesi ile onları beslemeye ve yetiştirmeye başlamışlardır. Savunma köpekleri olarak kullanılmıştır.

Rottweiler köpekleri parlak tüylere sahiptir. Koruma ve savaş köpeği olarak kullanılmıştır. Savaş esnasında askerleri koruma amacı ile kullanılmıştır. 20. yüzyıllarda soylarının tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Günümüzde ise bu tehlike ortadan kalkmıştır. Aynı zamanda bu köpeklere ''Alman kasabı'' lakabı takılmıştır. Oldukça zeki hayvanlardır. Kendilerine verilen görevi yerine getirebilme kabiliyetine sahiptir.

Rottweiler Fiziksel Özellikleri

 • Yetişkin bir Rottweiler, eğer erkekse 60-60 ağırlığında olur. Yetişkin bir dişi Rottweiler ise 35-48 kilo aralığındadır.
 • Genel olarak ne çok hafif ne de çok ağırlardır. Ortalama bir ağırlığa sahiplerdir.
 • Yükseklik, erkeklerde 61-69, dişilerde ise 56-63 santim arasındadır.
 • Burun delikleri geniştir ve burunları hep siyah renktedir.
 • Tüyleri siyah-maun ya da siyah-bronz renklerindedir.
 • Dudakları siyah ve dişetleri koyu renktedir.
 • Gözleri genellikle koyu kahverenginde ve badem şeklindedir.
 • Güçlü, çevik ve dayanıklıdırlar.
 • Kulakları öne doğru düşüktür ve orta büyüklüğe sahiplerdir.
 • Ortalama yaşam süreleri 8 ila 10 yıldır.
 • Bir batında ortalama 8-12 yavru dünyaya getirirler.
 • Güçlü ve kaslı bir yapıdalardır. Hem gövdeleri hem eklemleri son derece güçlüdür.

Rottweiler Karakter Özellikleri

 • İyi ve uygun şekilde yetiştirilmiş bir Rottie sakin, kendine güven duyan, cesur bir köpek olacaktır.
 • Bu birinci sınıf muhafızların yabancılar için sergiledikleri soğuk tavır, onun ne kadar iyi bir koruyucu olduğunun bir göstergesidir.
 • Son derece sadık bir köpektir.
 • İyi huylu, itaatkâr ve çalışkan yapıdalardır.
 • Eğitime meyilli ve elverişli yapısı vardır.
 • Eğitimi konusunda profesyonel bir eğitim desteğine başvurmak çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Küçük yaşlarda sert yapısını kontrol altına almak konusunda titiz bir eğitimden geçmesi son derece yerinde olacaktır.
 • Gücü temsil eden özel bir cins olduğu için potansiyel gücünün iyiye yönlendirilmesi gerekmektedir.
 • Çocuklarla iyi anlaşırlar.
 • Yalnız bırakılmamalı ve egzersizleri aksatılmamalıdır.
 • Küçüklüğünden itibaren onunla oyun oynamanız enerjisini boşaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Yeterince sosyalleşmesine önem verilmelidir zira yeterince sosyalleşmemiş bir Rottweiler’ın agresif tutumları olabilir.

Rottweiler Beslenmesi

Rotvaydır köpekleri, veterinerinizin gözetimi ve onayı ile ticari olarak üretilmiş veya evde hazırlanmış olarak yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Herhangi bir diyet, köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler fazla kilo almaya meyillidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimine ve kilo düzeyine dikkat etmelisiniz. Mamalar ayrıca köpeğin eğitiminde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla verilmesi obeziteye neden olabilir. Hangi mamalarının köpekler için güvenli hangilerinin güvenli olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmalısınız. Her zaman temiz, tatlı suyu köpeğinizin mama kabında mevcut olmalıdır. 

Rottweiler köpekleri saldırgan bir yapıya sahip köpek türleridir. Bu doğası gereği normal bir özelliktir. Profesyonel bir şekilde eğitilmesi de oldukça önemlidir. Agresif yapıya sahip olan Rottweiler köpekleri, iyi bir eğitim ile uysal köpeklere dönüştürülebilir.

Bunun için profesyonel bir eğitimciden destek almakta fayda vardır. Zeki bir yapıya sahi olan bu köpekler verilen eğitime de uyacaktır. Çabuk öğrenme kabiliyetine sahiptir. Bu köpeklere karşı üstünlüğü kurmak gerekir. Doğası gereği kendini lider olarak görür. Bu açıdan üstünlüğü de kurmak gerekir. Aksi takdirde kurallara uymayabilir. Oldukça inatçı hayvanlardır.

Rottweiler Bakımı

Öncelikle Rottweiler cinsi köpeğinizi asla ama asla tasmasız dolaştırmamalısınız. Gerekli durumlarda yani agresif tavırlarının tetiklenebileceği ve saldırganlaşabileceği durumlarda kullanmak için bir ağızlık bulundurmak da yararlı olacaktır. Rottweiler, düz duran, kaba, orta uzunlukta bir dış yüzeye yani kürke/tüylere sahiptir. Astar boyun ve kalçalarda bulunur. Haftalık olarak fırçalanmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez bolca tüy dökerler ancak yılın çoğunda sadece orta derecede tüy dökerler. Haftalık olarak dişleri fırçalanmalı ve tırnakları kesilmelidir. Kuyruğu hiçbir şekilde kesilmemelidir.

 

 

Rottweiler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

-Rottweiler Fiyatları Ne Kadar?

Uluslararası standartlara uygun Rottweiler ırkı köpekler için fiyat aralığı 2000 TL ile 5000 TL aralığındadır. Genel itibariyle 4000 TL fiyatlara kadar çıkabilmektedir. Ancak yine bu durumda köpeklerin kaç aylık olduğu ya da kaç yaşında olduğuyla ilgili olarak değişebilen bir durumdur.

-Rottweiler Yavru Kaç Para?

Satılık Rottweiler yavru fiyatları, normal fiyat aralığından çok daha uygun bir fiyat aralığına sahiptir. Bu fiyat aralığı 1250 TL ila 3000 TL arasında değişmektedir. Ancak bu durum da mevcut cinsin cinsiyet yani erkek veya dişi durumuna yönelik olarak da bir değişkenlik gösterebilmektedir.

-Rottweiler Bakımı Zor Mu?

Rottweiler’ın bahçe ortamında bakılabilecek bir köpek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda koruma köpekleri olarak da adlandırıldıkları için aileler için ideal bir tercihtirler. Sadık ve aile bireylerine bağlı bir köpektir. Gerekli sosyal koşullar ve sağlıklı bir ortamı olduğu sürece bakımı zor olmayacaktır.

-Rottweiler Ne Demek?

Rottweiler cinsinin kökeni Almanya’ya uzanır. İsmini de zaten Almanya’nın Rottweil kasabasından alır. Rottweiler köpek ırkı, çok eski zamanlardan beri bilinen bir köpek ırkıdır. Öyle ki tarihi Roma İmparatorluğu’na dek uzanmaktadır. Eskiden bu yana bekçilik, koruyuculuk gibi özellikleri çok iyi bilindiği için hep tercih edilir olmuştur.

Bunları Biliyor Musunuz?

 • Rottweiler’ın soyu, Roma’ya dayanır.
 • Rottweiler 1931'de AKC (American Kennel Club) Stud Book'a kabul edildi.
 • Sonunda, 20. yüzyılın başlarında, yeniden canlandırılan Rottweiler, bir polis köpeği olarak yeniden ortaya çıktı.
 • 1971’de, Rottweiler ebeveyn kulübü kuruldu.
 • Sinolojinin yıllıkları, Rottweiler ve Leonberger kulübünün kurulduğunu 1901 yılına kadar bahsetmez.

 

Rottweiler yavru

Yavru Rottweiler 4 hafta süresince anne sürü ile beslenir. Anne Rottweiler' in sütü yavrusu için her türlü gereksinimi karşılar. Bu süre bazı durumlarda ise 5 - 6 haftaya kadar da çıkabilir Yavru Rottweiler' in dişleri çıktığı zaman annesini emmeyi bırakacaktır.

Annesini emmeyi bırakan Rottweiler yavrusunu mama ile beslemeye devam edilebilir. Günde 3 defa beslenmesi gerekir. Yavru oldukları için 3 öğün beslenmelidir. Ayrıca beslenme konusunda önem li bir detaya da dikkat etmekte fayda olacaktır. Yavru Rottweiler köpeklere süt verilecek ise, sütlerine su katılması da önerilir.

Sütlerine su katılması onların ishal olmasını da önleyecektir. Aynı zamanda Rottweiler köpekleri yavru iken eğitimlerine de başlanmasında fayda vardır. Verilen eğitimler bu köpeklerin daha sakin ve aynı zamanda daha güçlü olmasını sağlayacaktır.