185 İlan

Chihuahua


Tüm İlanları Aşağıda Bulabilirsiniz.
185 İlan
Chihuahua
Tüm İlanları Aşağıda Bulabilirsiniz.
KöpekChihuahua kategorisinde 185 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Chihuahua (Şivava)

En küçük köpek ırklarından olan Chihuahua 14 ile 18 yıl yaşar. Fizyolojik anlamda küçük olmasından dolayı kucakta rahatlıkla taşınır. Kendi ırklarıyla çok uyumludur. Fakat diğer köpek ırklarına biraz temkinli yanaşır. Soğuğa karşı çok dayanıklı değildir. Bundan dolayı soğuk havalarda üzerine giysi giydirilmelidir. Çok fazla olmasa da belirli derecede tüyleri dökülür. Haftalık bir iki kez fırçalamak gerekir. Küçük yapıda olmasından dolayı beslenmesine daha fazla dikkat edilmelidir. Sahibine ve birlikte yaşadıklarına karşı bağımlılık gösterebilir. Dışarıdan gelen insanlara karşı bu açıdan mesafeli durabilir. İyi bir eğitim sayesinde kıskançlık ve diğer insanlara alışma konusunda mesafe kat edilir. Sevimli ve küçük satılık Chihuahua ırkına bakmak isteyenler siteden gerekli ilanlara ulaşabilir.

 

Chihuahua dünyanın en küçük boyutlu köpek ırkları arasında yer almaktadır. Apartman daireleri için oldukça sık tercih edilen ve uyumlu yaşam sürebilecek türdür. Boyutları ve görünüşü ılımlı olduklarını gösterebilir, ancak oldukça cesur yönleri vardır. Akıllı ve bir o kadar dost canlısı türler kış aylarından nefret etmektedir. Atalarından gelen sıcak iklime alışıklık bu türlerde de geçerli olmaktadır.

Oyuncu yapıya sahip ve egzersiz gerektirmeyen köpek türünün bakım yönleri de bir o kadar kolaydır. Zahmet ve uğraş gerektirmeden kolayca bakım aşamalarını tamamlamanıza olanak sağlar. Rutin yaşantıdan hoşlanır ve disiplinde tutulmayı sever. Karakter özellikleri arasında disiplinli olması ise en büyük artılarından birisidir. Böylece eğitim ve alıştırma yöntemlerinizin en kolay yanıt vereceği köpek türü olabilir.
 

Chihuahua karakter özellikleri

Chihuahua karakter özellikleri bakımından oldukça gelişmiş ve net yapıya sahip köpek türlerinden birisidir. Cesur ve kibirli yönleri bulunan minik köpek, aslında gösterdiği sevgi ya da sadakatin karşılığını görmek ister. Hareketli olması ve atılgan yönleri sayesinde ise ebeveynlerin tercih odağı olmayı başarmaktadır. Boyutuna ve işlevine göre oldukça korumacı yapıya sahiptir. Korkusuzca tehlikeli durumların içine atılabilir ve kendinden büyük canlılara saldırabilir.

Ebeveynlerini kıskanmaları ise kaçınılmaz en büyük özelliklerinden birisidir. Paylaşmayı veya ona zarar verilmesine izin vermez. Bu durum ise sahibi dışında tanımadığı herkese karşı şüpheci yaklaşım sergilemesini sağlar. Saldırgan yönlerinden ötürü çocuklar ile yaşaması pek önerilmez. Kızdırılması sonucunda zarar vermesi mümkündür. Bunların yanı sıra zeki olmaları ile eğitimleri kolaylıkla anlayabilir ve uygulayabilir.

 

Chihuahua (Şivava) bakımı

Şiavava bakım yönünden bazı durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Ancak kimi zaman oldukça zorlu süreçler ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Özellikle tuvalet ihtiyacını karşılama durumlarında sıkıntılar olabilir. Aynı şekilde tuvalet eğitimi de oldukça zorludur. Soğuk iklime karşı dirençsiz olmasından ötürü bazı takviyeler alması ve kazak yardımı ile vücut ısısının korunması gerekir. Aksi halde sağlık sorunları yaşaması mümkündür. Haftalık düzenli periyotlar halinde egzersiz yapılması ise bakım sürecinizi daha sağlıklı ilerletecektir.

Genel olarak tüysüz olmaları ile karşınıza çıkabilir. Ancak bakımı sağlandığı sürece güzel tüylere sahip olması mümkündür. Böyle bir düşünceniz var ise kesinlikle haftada en az üç defa taramanız gerekebilir. Yıkanma konusunda ise ebeveyninden aldığı disipline göre hareket edebilir. Bu durum huysuz ya da ılımlı olmasını göstermektedir.

 

Şivava eğitimi

Köpekler genel olarak eğitimi çabuk kavrayan ırkların bulunduğu canlı dünyasıdır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi oldukça zeki ve algı yönü yüksek canlı türleri olmalarıdır. Şivava eğitimi ise bazı durumlarda kolay olabilmektedir. Tam tersi zorluk çekeceğiniz ve usandıracak seviyeye getiren yönleri de bulunmaktadır. Otur, yat, kalk ve gel gibi kolay eğitimleri hızlıca kavrayabilir. Bu süreç hızla gelişebilir ve farklı yönlerini geliştirmeye devam edebilirsiniz.

En zor eğitimlerinden birisi tuvalet ihtiyacını karşılaması yönündedir. Dışarıya çıkarıldığında kalabalık ortamlar olmadığı sürece hızlıca işini görebilir. Fakat evinizde yetiştiriyor ve ihtiyacını belirlediğiniz alanda gidermesini istiyorsanız bu pek mümkün olmayabiliyor. Ancak sabır ve gayret ile bu süreci atlatmanız mümkündür. Kesinlikle eğitim sürecinde net olmalısınız ve ona karşı tavır değişikliği göstermemelisiniz. Bu durum ona kızmanız gerektiğini göstermez.

 

Chihuahua genel özellikleri

Chihuahua yaşam süresi 12 ila 20 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Meksika bölgesine dayanan kökeni olduğundan sıcak havaları sever ve soğuk iklimlerden nefret eder. Ağırlığı 2 ila 3 kg aralarındadır. Boyutuna göre oldukça yeterlidir. Boyutu ise 20 ila 23 cm olarak gelişmektedir. Oldukça dost canlısıdır. Fakat eğitilmediği ve uysallaştırılmadığı sürece çocuklu ailelerin tercih listesinde bulunmayacak türlerdir.