nettepet
nettepet

Jack Russel

Jack Russel
KöpekJack Russel kategorisinde 5 ilan bulundu.
 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Cinsiyet

Jack Russell

Jack Russell, eğitiminde zorlanılmayan, zekası ile öne çıkan köpek ırklarındandır. Filmlerde ve gösterilerde zekaları, insanlara yakınlıkları ile yer bulan Jack Russell köpek cinsi, küçük ırklı köpeklere dahildir. Enerjik ve sevimli olan bu köpek türü, egzersiz ihtiyacı duyar. Avcı içgüdüleri gelişmiş olduğundan, özellikle bahçede beslendiklerinde alanı kazmaktan hoşlanırlar. Meraklı yapıları onları mutlu edecek egzersiz ve eğitimler ile kontrol altına alınabilir. Bahçeli evlerde yaşaması halinde, enerjisini doğru yönde kullanabileceği mükemmel bir ortama sahip olur. Apartman dairelerinde yaşaması halinde periyodik olarak koşu ve yürüyüşe çıkarılması, psikolojik sağlığı açısından gereklidir.

Jack Russel Terrier

Jack Russell, İngiltere kökenli bir köpek cinsi olarak bilinir. İnce ve uzun kuyrukları ile dikkatleri çekerler. Sahiplerine son derece yakın ve sadık olan bu ırk, evde beslenmeye uygun olmasının yanında, aileler ile iyi bir iletişim kurar. Ortama kolaylıkla uyum sağlar ve kendini aileden biri olarak hissederler. Dışarıdan gelen ve tanımadıkları kişilere karşı ilk etapta mesafeli davranışları olan Jack Russell cinsi köpekler, ortama alıştıklarında sosyalleşen yanları ile kendilerini fark ettirirler.

Jack Russell

Jack Russell cinsi köpeklerin sahipleri ve tanıştıkları diğer insanlar ile iletişimleri güçlüyken, etraflarındaki diğer hayvanlar ile ilişkileri daha zayıftır. Meraklı ve son derece dikkatli olan Jack Russell cinsi diğer sevimli dostlarına karşı ilk adımda mesafeli yaklaşım içerisine girer. Bu durum gelişmiş avcı içgüdülerinin eseri olarak öne çıkar. 13 ila 15 yıl süresinde yaşayan Jack Russell cinsi, bedenine göre daha uzun olan kuyruğa ve çevik bir gövdeye sahiptir.

Jack Russell Fiyat Nedir?

Jack Russell cinsi köpeklerin fiyatı, 1.500 TL ile 3.000 TL arasında değişir. Köpeğin yaş kriterlerine bağlı olarak fiyat açısında değişimin oluştuğunu ifade etmek mümkündür. Cinsin renk özellikleri, yavru olup olmadığı, ırkın fiziki görünümü, şecere durumu fiyat değerlerini belirler.

Jack Russell Terrier Özellikleri

Jack Russell cinsi köpeklerin nitelikleri şunlardır:

 • İngiltere kökenlidir.
 • Göz hastalıklarına yatkın bir cinstir.
 • Meraklı ve hareketlidir.
 • Eğitime yönelik oyunlardan hoşlanır.
 • Tüyleri beyaz ve kahverengi renklerden oluşur.
 • Kısa, ipeksi tüylere sahiptir.
 • Yaşam alanlarına hemen uyum sağlar ve alanı sahiplenirler.
 • Sahipleri ile derin bağlar kurmak isterler.
 • Rahatsız oldukları ortamlarda havlamayı tercih ederler.
 • Uzun bacak yapıları sayesinde çok hızlı koşarlar.
 • Yerden 30 ila 36 cm yükseklikte boya sahiplerdir.
 • 8 ile 6 kg ağırlığına erişebilirler.
 • Avcılık yetenekleri ile öne çıkarlar.

Bu nitelikleri taşıyan Jack Russell cinsi köpekler, hareketli ve oyuncu canlılardır.

Jack Russell Bakımı

Jack Russell köpek cinsinin bakımında oyun ve egzersiz son derece önemlidir. Günlerinin çoğunu koşarak geçirmekten hoşlanan bu köpek ırkının koşu veya yürüyüşe periyodik olarak çıkarılması, evde daha sakin vakit geçirebilmesini sağlar. Bahçeli evlerde bakılmaları ise onları daha mutlu edecek bir ortamın oluşmasını sağlar. Protein oranı ideal seviyedeki besleyici mamalar ile beslenmesi tercih edilir.

Zeki köpek türü eğitime açıktır ve ödüllendirmeden hoşlanır. Sahiplerine daha bağlı hale gelmeleri için oyunlar ile düzenlenen eğitim sürecine dahil edilmesi doğru bulunur. Çok hızlı koşabildikleri ve meraklı oldukları için sosyal ortamlarda tasma ile geziye çıkılması gerekir. Genetik yapıları daha çok kulak ve göz rahatsızlıklarına yakın olduğundan üşütmeleri önlenmeli ve gözleri ise periyodik olarak temizlenmelidir. Aşıları ve veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Jack Russell Beslenmesi

Jack Russell köpek cinsleri yaş kriterlerine göre beslenmelidir. Özellikler kuru mama seçeneklerinde yetişkin ve küçük ırk köpekler için hazırlanan mamalar, yetişkin Jack Russell'lar için uygundur. Et içerikli ve protein bakımından zengin, enerji verici kuru ve ıslak mamalar dönüşümlü olarak verilir. Veterinerin önerdiği porsiyonlara sadık kalınarak, obezite risklerinin önlenmesi önemlidir.

Lif oranı ideal olan mama çeşitleri ile köpek cinsinin daha sağlıklı bir sindirim sistemi yapısına sahip olması desteklenmelidir. Tahıllı mamalar ise çeşitliliği sağlamak için tercih edilmeli ve sürekli verilmemelidir. Jack Russell'ın hareketli yapısı onun günlük enerji harcama seviyesini etkiler. Bu enerjiyi kazanabilmesi için besin değeri bakımından değerli olan mamalarla beslenmelidir. Günde 2 öğünün ideal porsiyonda verilmesi önem taşırken, tavuklu, sebzeli veya etli mama tipleri ile mineral ve vitamin ihtiyaçları karşılanır.