nettepet kategoriler
nettepet user

CİNS
ŞEHİRLER

Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold

Sevimli bir kediye sahip olmak istiyorsanız Scottish Fold kedi ırkı tercih edebileceğiniz en önemli ırklardandır. Bu ırktaki kedileri kedi ırkına özel olarak hazırlanmış kategoriyi inceleyerek sahiplenebilirsiniz. Ayrıca kategoride Scottish Fold özellikleri, karakteri, beslenmesi ve ömrü gibi kedi ırkına ait önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Scottish Fold Kökeni

Scottish Fold yeni keşfedilmiş olan bir kedi ırkıdır. Irkın keşfedilme tarihi 1960 yılıdır. Kedi ırkını keşfeden ise William Ross ismindeki bir çiftçidir. İngiltere kökenli olan bu ırk ortaya çıktıktan sonra çeşitli çiftleştirmelerle gen havuzu genişletilerek ayrı bir kedi ırkı olması sağlanmıştır.

Günümüzde de sevimli görünüşü ve içe doğru kıvrılan kulaklarıyla insanların ilgisini çeken bir ırktır. Bu nedenle de sahiplenmek için tercih edilen kedi türleri arasında bulunur. Sevimli görünüşe sahip bir kediniz olmasını istiyorsanız Scottish Fold sayfasını inceleyerek kedi ilanlarını görebilirsiniz.

Scottish Fold Özellikleri

İlk ortaya çıktığında ismi Suzie olarak anılan Scottish Fold kedisi diğer kedi türlerinden ayırt edilen özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde alınacak kedinin ırkının gerçekten Scottish Fold olup olmadığı anlaşılabilir. Kedi ırkına ait belirgin özellikler ise şunlardır;

 • Kedilerin dikkat çeken içe doğru kıvrılan kulakları vardır.
 • Kedi ırkının tüyleri kısadır ve tüylerindeki renkler genellikle krem, portakal, duman, tekir ve beyaz olarak görülür.
 • Orta kedi cinsleri arasında bulunurlar.
 • Kedi ırkının gözleri tüy rengine göre değişiklik göstermekte olup en yaygın göz renkleri ise kehribar, bakır ve altın renkleridir.
 • Miyavlama oranları az olduğundan genel olarak sessiz kedilerdir. Ayrıca miyavlama sesleri kulağa hoş gelen değişik bir tınıdadır.
 • Scottish Fold kedileri arka ayakları üzerinde uzun süre durabilme özelliğine sahiptirler.
 • Kedilerin tüyleri pelüş görünümündedir.
 • Gözleri yuvarlak ve geniş boyuttadır.
 • Kısa ve ince olan kuyruklara sahiptirler.
 • Scottish Fold kedilerinin ağırlıkları ise yaygın olarak 4-6 kg aralığında görülür.
 • Kedi ırkının yaşam süresi ise 12-17 sene olur.

En belirgin özelliklerini saydığımız kedilere dair merak ettiklerinizi ve bakımına dair detayları ilanları kullanarak sahiplerine sorup öğrenebilirsiniz. Böylelikle sahiplenmek için doğru kedi ırkını seçip seçmediğinizi öğrenebilirsiniz.

Scottish Fold Karakteri

Scottish Fold kedileri sessiz ve sakin bir yapıya sahiptirler. Kedilerin yapmak istedikleri en önemli aktiviteler sahiplerinin kucağında oturmaktır. Ayrıca bu kediler çocuklarla ve yetişkin insanlarla kolay iletişim kurabilirler. Bu nedenle aileler tarafından beslenebilecek ırktırlar. Ayrıca diğer kediler ve evcil hayvanlarla anlaşma sorunu yaşamadıkları için farklı hayvanlarla aynı ortamda yaşayabilirler. Bu kediler sahiplerini takip etmekten hoşlanırlar. Ayrıca oyun oynamayı severler ancak hırçın değillerdir.

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold kedileri kısa tüylere sahip kedilerdir. Bu nedenle sürekli olarak tüy dökmezler. Tüy dökme dönemleri İlkbahar mevsiminde görülür. Ancak tüylerinde bozulma ve dökülme sorununun ortaya çıkmaması için haftada 2 defa tüylerinin taranması gerekir.

İçeriğe dönük kıvrık kulaklara sahip olan bu kedilerin kulak temizliğini zamanında yapmak gerekir. Aksi takdirde kulak rahatsızlığı yaşamaları mümkündür. Kulaklarının temizliği için temiz bir bez kullanılabilir ancak kulak çubuğu tercih edilmemelidir.

Scottish Fold kedileri tırnaklarının uzaması nedeniyle tırmalama sorunu yaşayabilirler. Bu sahiplerinin ve ev ortamındaki eşyaların zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle tırnaklarının uzadığı fark edildiği durumlarda dikkatli şekilde tırnak kesiminin yapılması gerekir. Ancak tırnak bakımında sorun yaşamamak adına yavruyken tırnak bakımına alıştırılmaları gerekir.

Scottish Fold Beslenmesi

İngiliz kökenli olan Scottish Fold kedilerinden sahiplenmeyi düşünüyorsanız beslenme konusuna önem vermelisiniz. Çünkü bu kediler obeziteye yatkın olan kedilerdir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenerek obezite sorunu yaşamamalarını sağlamanız gerekir.

Tercih edeceğiniz mama türleri kuru ve yaş mamalardır. Ancak bu mamalar tercih edilirken protein oranını yüksek olmamasına özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca bu kediler sindirim sorunu yaşayabilirler. Bunun engellenmesi için mama ile birlikte su tüketiminin de dengeli şekilde yapılması gerekir.

Scottish Fold Fiyat

Scottish Fold kedisini sahiplenmek isterseniz kategoriyi inceleyerek sahiplenme ilanlarına ulaşabilirsiniz. Kurduğunuz iletişimle sevimli bir kedinizin olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Scottish Fold türünde kediye sahipseniz ilan verebilir ve kedinize yeni aile bulabilirsiniz. Sahiplenme ve ilan verme için Scottish Fold kedi fiyatlarını öğrenmeniz gereklidir. Yavru durumdaki kedilerin fiyatları 900-5500 TL arasında değişiklik gösterir.

GENEL SKOR
0/100
    Kedi    Scottish Fold

Scottish Fold İlanları

6191 adet ilan gösteriliyor
İlan Resmi
13 Nisan 2024
69 Görüntülenme
Hatay / Antakya
İlan Resmi
17 Nisan 2024
107 Görüntülenme
İstanbul / Fatih
İlan Resmi
16 Nisan 2024
34 Görüntülenme
İstanbul / Şişli
İlan Resmi
16 Nisan 2024
40 Görüntülenme
İstanbul / Şişli
İlan Resmi
2 Aylık

Dişi

14 Nisan 2024
45 Görüntülenme
İstanbul / Küçükçekmece
İlan Resmi
13 Nisan 2024
94 Görüntülenme
İstanbul / Şişli
İlan Resmi
13 Nisan 2024
69 Görüntülenme
Hatay / Antakya
İlan Resmi
9 Nisan 2024
96 Görüntülenme
İstanbul / Şişli
İlan Resmi
7 Nisan 2024
84 Görüntülenme
İstanbul / Tuzla
İlan Resmi
6 Nisan 2024
60 Görüntülenme
İstanbul / Kadıköy
İlan Resmi
2 Aylık

Erkek

5 Nisan 2024
117 Görüntülenme
İstanbul / Çekmeköy
İlan Resmi
5 Nisan 2024
62 Görüntülenme
İstanbul
İlan Resmi
4 Nisan 2024
104 Görüntülenme
İstanbul / Bakırköy
İlan Resmi
4 Nisan 2024
41 Görüntülenme
Kocaeli / Başiskele
İlan Resmi
2 Nisan 2024
90 Görüntülenme
İstanbul / Şişli
İlan Resmi
2 Nisan 2024
79 Görüntülenme
İstanbul / Şişli
İlan Resmi
2 Nisan 2024
81 Görüntülenme
Kocaeli / Körfez
İlan Resmi
1 Nisan 2024
108 Görüntülenme
İzmir / Çiğli
İlan Resmi
3 Aylık

Dişi

30 Mart 2024
81 Görüntülenme
Kocaeli / Derince
İlan Resmi
30 Mart 2024
131 Görüntülenme
Bursa / Osmangazi
İlan Resmi
30 Mart 2024
93 Görüntülenme
İstanbul / Şişli