nettepet kategoriler
nettepet user

CİNS
ŞEHİRLER

Husky Özellikleri

Sibirya Kurdu - Husky

Sibirya Kurdu aynı zamanda İngilizce olarak ''Hursky'' olarak da biliniyor. Oldukça sevimli köpek türlerinden olan sibirya kurdu, en yaramaz köpeklerden de biridir. Eğitilmesi oldukça önemlidir. Eğitilmediği takdirde yaramaz bir köpek oldukları için çeşitli zararlara yol açabiliyor. Oldukça aktif bir yapıya sahiptirler. Yalnız kaldıkları zaman ulumaya başlarlar. Genellikle sürü hayvanlardır. Bu tür köpekleri sahiplenmek isteyen kişiler tek başına satın alınması önerilmez. En az iki tane almakta fayda vardır.

Sibirya Kurdunun Özellikleri

Sibirya kurdu dikkat çekici görünüşleri ile tercih edilen köpek türlerindendir. Sert bir bakışa sahip olsa da sakin bir ruha sahiptir. Göz renkleri ile oldukça dikkat çeken bu köpek türlerinin başlıca özellikleri ise şu şekildedir;

 • Ortalama olarak boyları erkeklerde 55 - 65 cm arasında ve dişilerde ise 50 - 60 cm arasında değişir.
 • Ağırlıkları erkeklerde 45 - 60 kg, dişilerde ise 40 - 50 kg arasındadır.
 • Göz renkleri cam mavisidir. Bunun dışında düz mavi gözlere ve kahverengi renginde gözlere sahip sibirya kurdu da yer alıyor.
 • Atletik bir vücuda sahiptir.
 • İnsanlara ve diğer köpek türlerine karşı sıcak kanlı olan bir türdür.
 • Yalnızlığı sevmez.
 • Gezmeyi çok sever.
 • Uluma eğilimleri oldukça yüksektir.
 • Oyun oynamaktan keyif alır.
 • Sürekli olarak egzersiz yaptırmak gerekir.
 • Yüksek enerjiye sahip bir türdür.

Sibirya kurdu profesyonel bir eğitimci yardımı ile iyi bir eğitim verilmesi şarttır. Özellikle ilk kez bir köpek sahibi olacak kişiler için buna dikkat edilmelidir. Yaramaz bir yapıya sahip bir köpek oldukları için eğitim şarttır. İyi bir eğitim verilmediği takdirde etrafa çeşitli zararlar da verebilir.

Sibirya Kurdu Bakımı

Sibirya kurdunun bakımı da, oldukça zahmetli olan bir köpek türüdür. Tüy dökme sorunları vardır. Bu köpekler yılda iki kez tüy dökme eğilimine sahip. Günlük olarak yaklaşık yarım saat egzersiz yaptırılması gerekir. Soğuk iklimde yaşayan bu köpek türleri, uzun süre sıcak ortamlarda bırakılmamaya özen gösterilmelidir. Düzenli olarak itaat eğitimleri yaptırılmalıdır. Bu eğitimlere ara verilmemesi önerilir. Özellikle tasma eğitimi bu köpek türlerine verilmesi gereken önemli eğitimlerden biridir. Serbest bırakılmaması da önerilir. Serbest bırakıldığı takdirde uzaklaşabiliyor. Bu açıdan bu konuya da titizlikle yaklaşmakta fayda vardır.

Sibirya kurdu, günlük olarak veteriner önerisi doğrultusunda beslenmesi yaptırılmalıdır. Günde iki kez veterinerin önereceği şekilde beslenmesi yeterli olacaktır. Sibirya kurdunun dişleri de haftalık olarak en az 2 defa fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Bu hijyen ve temizlik açısından önemlidir. Bu köpek türlerini yıkamak için de doğru bir köpek şampuanı kullanılmalıdır. Aylık olarak 1 - 2 defa tırnak kesimi yapılmalıdır. Kulakları haftalık olarak kontrol edilmelidir. Gözlerinde kızarıklık ya da akıntı gibi durumların olmamasına dikkat edilmelidir. Olduğu takdirde ise veterinere danışmakta fayda vardır.

Sibirya Kurdunun Karakteristik Yapısı

Sibirya kurdu, insanlar ve diğer köpek türleri ile iyi anlaşabilen onlara karşı sıcak kanlı davranan köpek türleridir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Çocuklarla iyi bir arkadaşlık kurabilir. Bekçi köpeği olarak kullanımı ise uygun değildir. Yabancı kişilere karşı nasıl davranacağını ya da neden havlaması gerektiğini bilmezler. Özgür bir ruha sahiptirler. Bu açıdan kurtlara da benzerler. Bazı durumlarda inatçı özelliklerini ön plana çıkarırlar. Genellikle havladıkları zaman insanlar ile konuşmak istediğini belirtir. Özellikle yumuşak sesler çıkarması bunun en iyi belirtisidir. Oldukça minnettar bir özelliğe sahip köpek türüdür.

Sibirya Kurdunun Eğitimi

Sibirya kurdu profesyonel bir eğitim alması gerekir. Kaçma eğilimi gösteren köpeklerdir. Bu açıdan erken yaşta gerekli eğitimler bir profesyonel eğitimci tarafından verilmelidir. Bu köpek türleri için eğitim oldukça önemlidir. Çeşitli iletişim egzersizleri yaptırılmalıdır. ''Gel'', ''bana gel'' gibi komutlar öğretilmelidir.

Sibirya Kurdunun Hangi Hastalıklara Karşı Eğilimi Vardır?

Sibirya kurdu diğer köpek türleri gibi çeşitli hastalıklara karşı da oldukça eğilim gösteren köpek türleridir. Katarakt, Korneal distrofi, Perianal adenom, Atopik dermatit, Hipertansiyon, Gırtlak felci ve erkeklerde testis tümörü hastalıklarını geçirebilir.

Sibirya Kurdu - Husky fiyat

Sibirya kurdu fiyatları 400 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Yavru iken alınması durumunda ise ortalama olarak 300 TL civarında bulmak mümkün.

ADAPTIVITE

30/100

Düşük

TÜY DÖKME

60/100

Ortalama

AKTİVİTE

90/100

Yüksek

GENEL SKOR
60/100

Ortalama

    Köpek    Husky

Husky İlanları

196 adet ilan gösteriliyor
İlan Resmi
9 Nisan 2024
353 Görüntülenme
Bursa / Osmangazi
İlan Resmi
27 Mart 2024
116 Görüntülenme
Denizli
İlan Resmi
16 Mart 2024
186 Görüntülenme
İstanbul / Avcılar
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

15 Mart 2024
130 Görüntülenme
İstanbul / Başakşehir
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

14 Mart 2024
111 Görüntülenme
İstanbul / Kadıköy
İlan Resmi
28 Şubat 2024
287 Görüntülenme
Bursa / Osmangazi
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

29 Ocak 2024
402 Görüntülenme
Ankara / Çubuk
İlan Resmi
23 Ocak 2024
290 Görüntülenme
Bursa / Osmangazi
İlan Resmi
23 Ocak 2024
520 Görüntülenme
İstanbul / Avcılar
İlan Resmi
1 Ocak 2024
211 Görüntülenme
Bursa / Karacabey
İlan Resmi
3 Aylık

Her İkiside

21 Aralık 2023
423 Görüntülenme
İstanbul / Beykoz
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

13 Aralık 2023
585 Görüntülenme
İstanbul / Kadıköy
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

14 Kasım 2023
272 Görüntülenme
Bursa / Nilüfer
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

31 Ekim 2023
221 Görüntülenme
Bursa / Mudanya
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

14 Ocak 2024
306 Görüntülenme
İstanbul / Kadıköy
İlan Resmi
2 Aylık

Erkek

26 Aralık 2023
242 Görüntülenme
İstanbul
İlan Resmi
2 Aylık

Erkek

29 Kasım 2023
471 Görüntülenme
İstanbul / Büyükçekmece
İlan Resmi
20 Kasım 2023
152 Görüntülenme
İstanbul / Bahçelievler
İlan Resmi
8 Aylık

Erkek

18 Ekim 2023
278 Görüntülenme
Bursa / Gemlik
İlan Resmi
1 Aylık

Her İkiside

25 Şubat 2023
93 Görüntülenme
İstanbul / Bayrampaşa