nettepet kategoriler
nettepet user

CİNS
ŞEHİRLER

Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier İlanları Yorkshire Terrier görünüş açısından oldukça sevimlidir. Havlamayı seven bir ırk olmasına rağmen aldığı eğitim sayesinde apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlar. Ev içerisinde oyun oynamayı ve enerjik hareketler sergilemeyi sever. Isı değişimine karşı duyarlılığı vardır. Bakımı çok kolay değildir ama belirli rutinler halinde yapıldığında sıkıntı yaratmaz. Yorkshire Terrier'in tüylerinin kendine uygun olan fırça ve spreyler ile düzenli olarak fırçalanması gerekir. Tüyleri belirli dönemlerde tıraş edilmelidir. Aksi halde çok uzadığında keçeler oluşur. Aldığı eğitim sayesinde tuvalet konusunda sorunlar yaşanmaz. Tüyleri ve kulaklarına iyi bakıldığı sürece sağlık sorunu yaşamaz. Sevgi dolu bir yapısı vardır. Sahip olmak isteyenler site üzerinden satılık yorkshire terrier ilanlarına bakarak satıcılarla iletişim kurabilir.

 

Yorkshire terrier apartman dairelerinin vazgeçilmez ve en popüler minik köpek türleridir. Yapıları ve ortalama ağırlıklarından ötürü tercih sebebiyeti yüksek olan ırk oldukça karakteristik özelliklere sahiptir. Küçük vücutları ve fazla cesur davranışları ile ilgi odağını çekmeyi başarıyor. Yapısına göre bakımı da oldukça kolay ve zahmetsiz şekilde tamamlanabilir.

Köpek ırkları arasında yeri her zaman ayrı olan Yorkshire, minik boyunu aldırış etmeden cesur tavırlara sahiptir. Yüksek içgüdü ve duygusal yapıya sahiptir. Ancak duygusal yönünü oldukça hızlı terk ederek, fazlasıyla saldırganlaşma ya da koruma içgüdülerine geçiş yapabilir. İngiliz kökenine sahip olan yorkie aslında büyük ve güçlü köpek yapılarına sahip genlerden gelmektedir. Korumacı ve saldırgan yönleri ise atalarından kalanlardır.

 

Yorkshire Terrier karakter özellikleri

Yorkshire karakter özellikleri olarak oldukça geniş yapıya sahip köpek türlerinden birisidir. Atalarının büyük ve güçlü yapıya sahip olması doğal yaşantılarında verdikleri yaşam mücadelesi ve kökeninin ait olduğu topraklarda şartlara uygun ilerlemesinden gelen özellikleri barındırır. Aynı şekilde atalarından aldıkları en büyük özelliklerinden birisi ise oldukça korumacı ve saldırganlaşma eğilimi yüksektir.

Tabi bu süreç sadece tanımadıklarına ve tehlike arz eden cisimlere karşı uyguladığı yöntemdir. Sahibine karşı oldukça uysal ve itaat yönü yüksek köpeklerdir. Bebekler ve çocuklar ile oldukça iyi anlaşır. Oldukça hareketli ve oyun oynamayı aşırı seven yapıları vardır. Bu özellikleri ise fazla egzersiz yapmalarını gerektirmemektedir.

 

Yorkshire Terrier bakımı

Yorkshire Terrier bakım yönünden oldukça rahat köpek türlerinden birisidir. Ancak tüy yapılarından ötürü epey zahmetli ve sürekli ilgi isteyen süreçleri vardır. İnce ve hassas tüy yapısına sahip olmalarından ötürü şekillenmesi kolaydır. Haftalık birkaç defa tüy bakımı yapılmalı ve taranması gerekir. Banyo gerekmediği sürece yaptırılmamalıdır. Vücut yapılarından ötürü fazla yıkamak kolayca hasta olmaları kaçınılmaz durumlarından birisidir.

Bakım sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken durumlar bunlardır. Fakat tüy bakımında kesinlikle deri bölgelerine de dikkat edilmesi gerekir. Sıklıkla görülecek bazı sağlık durumları vardır. Omur ilik ve kalp bölgelerinde kısmi sağlık sıkıntıları çekebilirsiniz.

 

Yorkshire Terrier yaşam süreleri ve boyutları

Yorkshire Terrier yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu süreç minik dostunuza bakım ve sağlık kontrollerini aksatmamak şartı ile ilginize dayalı yükseliş gösterebilir. Tabi bu sürecin tam tersi durumları da meydana gelebilir. Kesinlikle veteriner hekim aracılığı ile uygulamalarınızı yapmanız önemlidir.

Yorkshire boyut olarak 15 ila 18 cm oranlarında görülmektedir. Tüy yapısı ile uzun gözükme gibi hileleri olabilir. Kilo olarak ise ortalama 3 ila 4 oranlarında gözükmektedir. Bakım sürecinde fazla mama ve ekstra takviyeler rahatsız olmasına sebep olabilir. Aynı şekilde ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir.

Yorkshire cinsi köpekler kolaylıkla hastalıklara yakalanması mümkün olan canlılardır. Apartman dairelerinde yetişmesi ve etkileşim sağlanması moral ya da bakım olarak en uygun yöntemdir. Bahçe ve doğal yaşam alanlarında korunaksız olacaklardır.

Yorkshire Terrier eğitimi

Yorkshire Terrier eğitim süreci oldukça kolay ve çoğu komutu hızlı şekilde kavrayacak zekaya sahiptir. Zeki olması ile beraber sahibine karşı oldukça duygusal yönler barındıran canlılardır. Eğitim sürecinde kesinlikle onu üstelememeli ve kızmamalısınız. Aksi halde süreç faydasını göstermeyecek ve size karşı tavırları değişecektir.

Oyun oynamayı ve ilgi görmeyi seven köpek ırkı olmalarından ötürü bu durumu eğitim sürecinde lehinize çevirebilirsiniz. Uygulanacak komutları veya eğitim derslerinin kapsamını ona oyun niteliğinde olduğunu anlatabilirsiniz. Şayet sevdiği oyuncak ve ödüllerin bulunması moralini yükseltecektir. Bu süreç ise alacağınız verimliliğin artışını gösterecektir.

 

 

ADAPTIVITE

81/100

Yüksek

TÜY DÖKME

40/100

Düşük

AKTİVİTE

80/100

Yüksek

GENEL SKOR
67/100

Ortalama

    Köpek    Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier İlanları

339 adet ilan gösteriliyor
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

30 Mart 2024
73 Görüntülenme
İstanbul / Esenler
İlan Resmi
28 Mart 2024
227 Görüntülenme
Bursa
İlan Resmi
27 Şubat 2024
107 Görüntülenme
İstanbul / Beşiktaş
İlan Resmi
21 Şubat 2024
111 Görüntülenme
Giresun / Piraziz
İlan Resmi
27 Ocak 2024
188 Görüntülenme
İstanbul / Avcılar
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

2 Ocak 2024
218 Görüntülenme
Antalya / Manavgat
İlan Resmi
2 Aylık

Dişi

23 Aralık 2023
211 Görüntülenme
İzmir / Buca
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

21 Aralık 2023
133 Görüntülenme
İstanbul / Beykoz
İlan Resmi
21 Aralık 2023
108 Görüntülenme
İstanbul / Beykoz
İlan Resmi
10 Aralık 2023
165 Görüntülenme
İstanbul / Beykoz
İlan Resmi
30 Kasım 2023
171 Görüntülenme
Bursa / Osmangazi
İlan Resmi
7 Aylık

Dişi

25 Kasım 2023
132 Görüntülenme
Tekirdağ / Süleymanpaşa
İlan Resmi
8 Kasım 2023
107 Görüntülenme
Denizli
İlan Resmi
2 Aylık

Dişi

5 Kasım 2023
119 Görüntülenme
İstanbul / Kartal
İlan Resmi
4 Kasım 2023
321 Görüntülenme
Isparta / Merkez
İlan Resmi
2 Kasım 2023
170 Görüntülenme
İstanbul / Kadıköy
İlan Resmi
30 Ekim 2023
120 Görüntülenme
İstanbul / Beylikdüzü
İlan Resmi
30 Ekim 2023
158 Görüntülenme
İstanbul / Beşiktaş
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

25 Ekim 2023
162 Görüntülenme
İstanbul / Kartal
İlan Resmi
2 Aylık

Her İkiside

19 Ekim 2023
90 Görüntülenme
İstanbul / Kartal